2011. március 9. 10:24 Kozma Ferenc (Dunántúli Napló)
Pécs | A pécsi Neurológiai Klinikán az elmúlt héten végzett két különleges műtét világpremiernek is beillik.
A műtétek során elektródákat vezettek be két epilepsziában szenvedő fiatal agyának arra a pontjára, ahol a betegség „keletkezik”. Amint ezeket a pontokat egy pacemaker segítségével ingerlik, csökken a rohamok gyakorisága, intenzitása. Mindketten jól vannak, egyikük már el is hagyta a klinikát, a másikuk pedig ma mehet haza – jelentette be dr. Balás István egyetemi docens a tegnapi sajtótájékoztatón.
Megtudhattuk, hogy a pécsiekkel egy időben húsz magas színvonalú európai klinikai központban vezették be párthuzamosan az eljárást. Dr. Janszky József, a PTE Neurológiai Klinikájának professzora elmondta, hogy a módszer segítségével igen jó eséllyel javulhat azoknak a betegeknek az életminősége is, akiknek eddig semmi reményük nem volt erre. Csodát azonban nem szabad várni. Tamás Viktor, a pacemakert gyártó Medtronic amerikai cég hazai ügyvezető igazgatója mindehhez hozzátette: az eddigi tapasztalatok során a műtöttek 74 százalékának használt a „Mély Agyi Stimulációnak” nevezett eljárás, beleértve az érzelmi jólétet, a rohamok miatti aggodalmat, a mindennapi életben való részvétel minőségét.
A műtét komoly technikai kihívás, hiszen milliméternyi vékony elektródát kell hajszálpontosan bevezetni az agyba, majd összekapcsolni a kulcscsont táján beépített pacemakerrel. A készüléket a beteg maga is bekapcsolhatja, ha érzi a roham közeledtét. Az eszköz ára Balás István szerint „milliós tétel”, amit az OEP finanszíroz a klinikai kereteken belül. Hazánkban ma mintegy 60 000 epilepsziás él.